Sława Przybylska Wzrost
Sława Przybylska Wzrost

Sława Przybylska Wzrost |Jest córką Józefa i Marianny Przybylskich. Po II wojnie światowej schroniła się w Domu Modziey w Krzeszowicach.

W Szkole Górnej Sub Zagranicznej, Absolwentce Zespołu Pastwowych Szkó Plastycznych w Warszawie studiowała handel międzynarodowy i przedsiębiorczość.

Po ugruntowaniu się jako artystka jeszcze w szkole, zawodowo zadebiutowała na dużej scenie pod koniec trzeciej dekady XX wieku: w 1956 w STS, a następnie w Stodole.

W 1957 zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia. Piosenka Pamitasz, będąca wówczas nastolatką, odebrała nagrodę w 1958 roku, występując w filmie Wojciecha Hasa Poegnania, w którym również wystąpiła.

W 1960 wystąpiła w filmach Zezowate szczcie, w których zagrała piosenka z filmu Kriegsgefangenenpost i Niewinni czarodzieje. Wśród jego dzieł są też Piosenki w rosyjskim, hiszpaskim czy jidysz – np. Miasteczko Bez. Skomponowana przez nią praca Minuta nadziei znajduje się w zbiorach Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych.

Krzyem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, który został wyznaczony przez Prezydenta RP Aleksandrę Kwaniewskiego.

Ponadto laureat nagrody Diamentowego Mikrofonu (2015). W 2012 roku z okazji 80. urodzin i 55 lat praktyki artystycznej została odznaczona medalem „Pro Mazovia”.

Mieszka w Otwocku (w Otwocku). Jej ojciec, Jan Krzyanowski, był m.in. dyrektorem Stoecznej Estrady I Teatru na Targówku.

Kariera artystyczna Sawy Przybylskiej rozpoczęła się przez całe studia, a swój publiczny debiut zadebiutowała pod koniec trzeciej dekady XX wieku.

Polskie Radio zdobya pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie, który zorganizowała stacja. Od 1957 do chwili obecnej.

Wystąpiła także w dwóch filmach w latach 60.: „Zezowate szczcie” i „Niewinni czarodzieje”, w których zagrała rolę spiewaja.

To Sawa Przybylska mówiła po rosyjsku, hiszpasku i jidysz jako drugim języku.

Wzrost 1.8M

Sława Przybylska Wzrost
Sława Przybylska Wzrost